Seyitömer Termik Santrali Sadece Bozcahöyük’ü Değil Anıları da Yok Etti

Seyitömer Termik Santrali Sadece Bozcahöyük’ü Değil Anıları da Yok Etti

Bozcahöyük Köyü 1982-1983 yıllarında Seyitömer Termik Santrali’nin kömür rezervi alanı içinde bulunduğundan dolayı istimlak edildi. Köy 1984 yılında Arifler Mahallesi ve Bozcahöyük Mahallesi diye ikiye bölündü. Şuan köyde yaşayanlar o gün alınan istimlak parası ile on gün usta çalıştıramadıklarını aktarıyor. Köylüler eski köydeki enkazı kaldırarak, dışarıdan toprağını ve taşını getirerek şimdiki köyü/mahalleyi inşa etmişler. O günlerin hatıraları bölgede yaşayanlar için hala acı kaynağı.

 

Her istimlak sadece yaşayanların yer değiştirmesi anlamına gelmiyor. Yaşayanların tüm geçmişi, mekânla kurulan ilişkileri, komşuluk ilişkileri tamamen değişiyor.

 

İstimlak sürecinin en zorlu kısmı ise kuşkusuz eski acıları yeniden yaşatan ve canlandıran kabristanların taşınmasıdır. Bölgede yaşayanlar için istimlak süreçleri ne yaşayana ne de yaşamlarını kaybeden insanlara saygının duyulmadığı bir dönem.

 

Seyitömer Termik Santrali bölgede yaşayanların sadece mülkiyet hakkını değil aynı zamanda yaşam haklarını da ihlal ediyor.

Ali Erez Bozcahöyük Köyü

Mustafa Erez Bozcahöyük Köyü